Naučte sa pred kúpou diamantu základom o ich kvalite a posudzovaní a nájdite tak ten DOKONALÝ!
Brus je jediné kritérium zo 4C, ktoré ovplyvňuje človek, ostatné zariadila príroda.
Brus diamantu je najdôležitejším znakom kvality, pretože má najväčší vplyv na celkový dojem z diamantového šperku.
Výber a prevedenie brusu je náročný proces a ovplyvňuje výslednú cenu a kvalitu briliantu. Práve brusom sa z neopracovaného prírodného kameňa, diamantu, stáva briliant. Brus vplýva na pohlcovanie a následné vyžarovanie svetla, teda brilanciu, iskru a lesk. Dosiahnutie optimálnej plnej vnútornej reflexie svetla je veda sama o sebe.
Najčastejšie používaný a tiež najstarší je okrúhly briliantový brus, ktorý má 58 plôšok/ faziet a vrchnú tabuľku. Diamanty sa tiež brúsia do iných tvarov: princess, srdce, emerald, slza, markíza a ďalšie.
.
Pri hodnotení brusu sa najprv stanoví jeho tvar a typ.
Ak je diamant vybrúsený príliš hlboko (príliš hrubý), časť svetla sa absorbuje do kameňa.
Ak je brus v správnom pomere, diamant odráža svetlo z jednej strany na druhú, vnútorné svetlo kameňa sa vráti priamo do očí pozorovateľa.
Ak je však brus príliš plytký, svetlo unikne dole.
Farba diamantu je druhým najdôležitejším meradlom kvality diamantu, pretože ľudské oko si všimne najskôr lesk a až potom farbu.
Akékoľvek výrazné zafarbenie číreho diamantu sa považuje za nedostatok. Najčastejšie sa objavuje bledožltá farba. Nižšie zafarbenie znamená vyššiu hodnotu diamantu. Pri kvalitných diamantoch je jemné zafarbenie voľným okom nerozpoznateľné. Farba sa hodnotí iba porovnávaním voľných kameňov so vzorovými kameňmi, v štandardnom svetle pod špeciálnou „diamantovou lampou“.
Farba diamantov sa značí písmenami abecedy od D (najlepšie) až do Z . Hodnotenie farby je založené na pozorovaní zvyšujúce sa sýtosti žltej.
Najviac je diamantov bezfarebných, avšak ako jediný drahokam sa vyskytuje vo všetkých jedenástich hlavných farebných odtieňoch – červenej, oranžovej, žltej, zelenej, modrej, purpurovej, ružovej, hnedej, šedej, čiernej a bezfarebné. Všetky sýte odtiene sú veľmi zriedkavé. Červené diamanty sú najvzácnejšie.
Výber samotného diamantu závisí od cenových možností, k tým najluxusnejším patria diamanty v škále D-F, ale kamene v škále G-I predstavujú ideálny pomer medzi kvalitou a cenou.
Všetky diamanty osadené v našich šperkoch starostlivo vyberáme podľa typu šperku a želania zákazníka.
Čistota diamantov je tretia najdôležitejšia vlastnosť, pretože ju nemôžeme vidieť voľným okom, ale len pri niekoľkonásobnom zväčšení.
Čistota upozorňuje na malé prírodné nedostatky, ktoré sa nachádzajú vo všetkých, aj tých najkvalitnejších diamantoch. Čím menej nedostatkov sa nachádza v diamantoch, tým je jeho čistota a teda aj hodnota vyššia.
Najznámejšia charakteristická vlastnosť diamantov je karát. Väčšina ľudí si ho však mýli s veľkosťou, ale karát označuje hmotnosť diamantu. Čím vyššia hmotnosť diamantu, tým bude samozrejme aj veľkosť väčšia. Veľkosť diamantu však závisí od jeho brusu a tvaru. To znamená, že 2 diamanty rovnakej karátovej hmotnosti nemusia mať vždy rovnakú veľkosť v milimetroch.
POZOR, nemýlme si karáty uvádzané pri zlate, kde určujú podiel rýdzeho kovu v zliatine.
Jeden karát (1 ct) váži 0,2 gramu.
Váženie prebieha na špeciálnych laboratórnych váhach s presnosťou na tri desatinné miesta, pričom váha v certifikátoch sa udáva s presnosťou na dve desatinné miesta.
Zaujímavosťou je, že pojem karát vznikol už v starovekom Grécku, kedy obchodníci s drahými kameňmi a výrobcovia šperkov používali semená karobového stromu ako jednotku hmotnosti. Semená tohto stromu sú špecifické tým, že sú rovnako veľké a rovnako ťažké. To položilo základ jednotnému karátovému systému, ktorý sa v priebehu stáročí vyvíjal a v roku 1907 s celosvetovou platnosťou zadefinoval presné vyjadrenie hmotnosti diamantov. Dnes karát predstavuje rovnakú hmotnosť drahokamu vo všetkých kútoch sveta.
Cena diamantu rastie exponenciálne s narastajúcou hmotnosťou, a to v dôsledku jednak samotného zvyšovania hmotnosti a tiež v dôsledku vyššej ceny za karát, ktorá rastie súčasne s prechodom hmotnosti diamantu do vyššej hmotnostnej kategórie.
Cena diamantu s hmotnosťou 0,99ct je totiž od diamantu s hmotnosťou 0,98ct vyššia približne o 1% a rozdiel v ich cene zodpovedá rozdielu v ich hmotnosti. Avšak cena diamantu s hmotnosťou 1,00ct je od ceny diamantu s hmotnosťou 0,99ct vyššia o takmer 20%!
Prečo je tomu tak? Oba tieto diamanty totiž patria do rozdielnych hmotnostných kategórií.
Hmotnosti, ktorými začínajú jednotlivé kategórie, sa aj v dôsledku značného nárastu ceny za karát zvyknú označovať ako tzv. „magické hmotnosti“. Medzi najdôležitejšie z nich patria 0,30ct, 0,40ct, 0,50ct, 0,70ct, 0,90ct, 1,00ct, 1,50ct, 2,00ct, 3,00ct atď. Dôvodom však nie je len ekonomický aspekt, príčiny treba hľadať aj v samotných ľudských emóciách. Zároveň však platí, že práve hmotnosti nachádzajúce sa tesne pod magickou hranicou predstavujú často veľmi výhodný nákup, aj keď ich výskyt na trhu je relatívne zriedkavý. Väčšina brusičov sa totiž snaží uprednostniť dosiahnutie magickej hranice, no často na úkor kvality výbrusu.
S výberom toho najlepšieho kameňa Vám radi poradia naši experti.
CERTIFIKÁT
Certifikát je dôležitou súčasťou nákupu diamantových šperkov, niekedy označovaný ako 5C.
Ku všetkým u nás zakúpeným diamantovým šperkom dostanete certifikát pôvodu a kvality drahého kameňa. Diamanty nakupujeme výhradne od certifikovaných svetových dodávateľov
Čo je to diamantový certifikát?
Diamantový certifikát je dôkazom, že váš diamant bol preskúmaný profesionálnym gemológom so špecializovaným vybavením v nezávislom laboratóriu.
Certifikát bude obsahovať množstvo charakteristík diamantu ako rozmery, karátovú hmotnosť, čistotu a farbu.
Prečo je to dôležité?
Medzi diamantmi rôznych tried môžu byť také jemné rozdiely, že tieto rozdiely nie je možné vidieť voľným okom, avšak tieto jemné rozdiely môžu výrazne ovplyvniť hodnotu diamantu.
Z tohto dôvodu je dôležité zabezpečiť, aby bol váš diamant ohodnotený nezávisle, aby ste mali istotu, že diamant, ktorý dostanete, zodpovedá špecifikácii diamantu, ktorý ste si kúpili.
Očakáva sa, že všetky diamanty s hmotnosťou 0,50 ct/karátu a viac majú nezávislý diamantový certifikát od renomovaného laboratória.
Kedy by ste mali očakávať certifikát?
My ponúkame dve možnosti certifikátov.
Náš vlastný certifikát, ktorý je dostupný pre všetky diamanty. Existuje aj možnosť certifikátu GIA, HRD, IGI, EGL ..., tieto certifikáty sú dostupné pre jednotlivé diamanty s hmotnosťou 0,10 ct a viac.
Toto je štandardná prax.
Ktoré laboratóriá používame?
Na certifikovanie našich diamantov využívame množstvo nezávislých laboratórií vrátane GIA (Gemological Institute of America), IGI (International Gemological Institute)
Laboratóriá GIA, HRD a IGI sú široko uznávané ako najprestížnejšie a najrešpektovanejšie nezávislé laboratóriá na svete.
Je potrebné poznamenať, že nie všetky laboratóriá sú také prísne ako GIA, HRD a IGI. Profesionáli v klenotníckom priemysle všeobecne uznávajú, že GIA, HRD a IGI nastavujú štandard, pokiaľ ide o triedenie diamantov. To je dôvod, prečo sa diamanty s certifikátom GIA a IGI zvyčajne predávajú za vyššiu cenu ako iné.
Nižšie je uvedených niekoľko príkladov rôznych nezávislých certifikátov